Haber

Şubat ayında Yemen’de 3 bin 500 mayın ve mühimmat temizlendi

Yemen’de Şubat ayının başından bu yana 3 bin 538 mayın ve patlamamış mühimmatın temizlendiği açıklandı.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de başlattığı “Mayın Temizleme Projesi” (MASAM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran destekli Husi milislerin döşediği mayın ve mühimmatları temizleme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Bu kapsamda MASAM ekiplerinin son bir hafta içinde Yemen’in farklı kentlerinde 882 mayın ve mühimmatı imha ettiği, Şubat ayı başından bu yana temizlenen mayın ve mühimmat sayısının 3 bin 538’e ulaştığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca MASAM projesinin başladığı 2018’den bu yana Yemen’de 388 bin 433 mayın ve mühimmatın temizlendiği paylaşıldı.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Yemen hükümeti ve insan hakları raporlarına göre İran destekli Husiler, iç savaşın başladığı 2014 yılından bu yana ülke genelinde yaklaşık 2 milyon mayın döşedi. Bu mayınlar binlerce sivili öldürdü veya yaraladı.

İnsan hakları örgütleri, Yemen’de birden fazla kadın ve çocuk da dahil olmak üzere 8.000’den fazla mayın kurbanı olduğunu değerlendiriyor.

koseajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu