Haber

Cep Herkül mezarında anıldı

BURSA (İGFA) – Halterin efsane ismi Milli Halterci Naim Süleymanoğlu, Edirnekapı Mezarlığı’ndaki mezarı başında düzenlenen anma töreniyle anıldı. Törene Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Süleymanoğlu’nun ailesi, Bulgaristan’dan arkadaşları, eski milli güreşçi Efrahim Kamberoğlu, genç sporcular ve çok sayıda taraftar katıldı.

Mezarı başında konuşan Hasan Öztürk, “Süleymanoğlu, 1920’lerde hayata geçirilen ‘ataya dönüş’ adı altında öldürülen, zulüm gören, işkence gören Bulgar Türklerinin deneyimlerini dünyaya duyurmak için insanüstü çabalar gösteren unutulmaz bir sporcuydu. Bulgaristan’daki Türk kimliğini silin.” söz konusu.

Naim Süleymanoğlu’nun başarılarıyla getirdiği büyük gurur ve tarifsiz mutluluğun Türk milletine hiçbir zaman unutulmayacağını belirten Öztürk, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonluklarıyla rekor üstüne rekor kıran Süleymanoğlu’nun adını altın harflerle yazdırdığını söyledi. Türk ve Dünya Spor Tarihinde. Öztürk, Süleymanoğlu’nun Bulgar Türklerinin mücadelesindeki önemini dile getirerek, “Onu tüm dünya insanüstü sicilleriyle tanıdı ama Bulgar Türkleri için kurtuluş ve özgürlük mücadelesinin meşalesiydi.” söz konusu.

DÜNYANIN EN FITNESS AĞIRLIKÇISI

Türkiye Halter Federasyonu (THF) Başkanı Talat Ünlü de Türk halterin Naim Süleymanoğlu ile zirveye ulaştığını belirterek, “Çok sayıda olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan bir sporcuydu. Türkiye’de halter Naim ile zirveye ulaştı.” “Dünyanın en iyi haltercisi, bu branşta gelmiş geçmiş en iyi sporcudur. Kişiliğiyle, yaşamıyla, başarılarıyla gençlere örnek olmuş bir sporcudur. Elbette kelimeler, cümleler ve zaman yetmez. Naim’i burada anlat.” Açıklamasını şöyle sürdüren Ünlü, Süleymanoğlu’nun 50 yıllık hayatında büyük başarılara imza attığını ancak ne yazık ki aramızdan çok erken ayrıldığını belirterek konuşmasını tamamladı.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saygı duruşu ve dualarla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu