Haber

Mısır ve Fransa, Gazze Şeridi’ndeki krize acil çözüm bulunması gereğini vurguladı

KAHİRE, 19 Kasım (Xinhua) — Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron, savaşın harap ettiği Gazze Şeridi’nde devam eden krize acil bir çözüm bulunması gereğini vurguladılar.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, iki lider cumartesi günü yaptıkları telefon görüşmesinde Gazze Şeridi’ndeki askeri gerilime ilişkin son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Açıklamada, iki liderin devam eden krize acil çözüm bulunması ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırılması için harekete geçilmesinin önemi konusunda mutabakata vardığı belirtildi.

Liderler ayrıca Filistin meselesine iki devletli çözüm temelinde adil bir çözüm bulunması için kapsamlı bir siyasi süreç başlatılmasının önemini de vurguladı.

Sisi ayrıca acil ateşkes sağlanması ve Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

İsrail, Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’in güneyine düzenlediği saldırıya misilleme olarak Gazze’ye topyekun saldırı başlatıyor. Hamas baskınında yaklaşık 1.200 kişi hayatını kaybederken, 200’den fazla kişi de rehin alındı. Hükümetin Gazze’deki basın ofisine göre, çatışmaların başlamasından bu yana Gazze’de 12.000’den fazla Filistinli öldü.

gokcebey-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu