Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Nijer’deki askeri müdahale hakkında Nijerya Devlet Başkanı Tinubu ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu ile Nijer’deki askeri müdahale hakkında telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Blinken, Nijerya Devlet Başkanı Tinubu ile telefon görüşmesi yaptı.

Toplantı sırasında Blinken, Tinubu’nun Nijer gündemiyle Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) ikinci olağanüstü zirvesindeki liderliğinden dolayı övgüde bulundu.

Blinken, Nijer’de 26 Temmuz’da iktidarı ele geçiren Ulusal Vatanı Koruma Konseyi’ne (CNSP) ülkede anayasal sistemin yeniden kurulması ve Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un serbest bırakılması için baskıların sürdürülmesinin değerine dikkat çekti. onun ailesi.

Nijer’e askeri müdahale gündemiyle ikinci kez düzenlenen olağanüstü ECOWAS Zirvesi, 10 Ağustos’ta Nijerya’nın başkenti Abuja’da gerçekleştirildi.

Nijerya Devlet Lideri ve aynı zamanda ECOWAS Ciro Lideri Tinubu, açılışta yaptığı konuşmada, ECOWAS’ın Nijer’deki askeri yönetimi yasal hükümeti devirme kararından vazgeçmeye çağırdığını hatırlatarak, “Size yaptırımlar uygulamaya başladık. Nijer’de anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için katalizör görevi görecekler. İlk zirvede verdiğimiz 7 günlük ültimatom maalesef istenilen sonuçları vermedi.” konuşmuştu.

Nijer’de darbe

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da CNSP adlı geçiş hükümetinin başına geçti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’i başbakan olarak atadı ve 10 Ağustos’ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıkladı.

canik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu